Duminica Sfintei Cruci în Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe

Astazi, 15 martie 2015,in parohia noastra s-a savarsit Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare, preotii fiind inconjurati de numerosii impreuna rugatori din parohie. Catre sfarsitul Utreniei, precum prevede tipicul bisericesc, a avut loc scoaterea Sfintei Cruci (impodobita si pregatita inca de la Vecernia praznicului) in mijlocul bisericii, mai apoi aceasta fiind depusa la iconostasul mic, spre cinstire. In cuvantul de invatatura de la sfarsitul Sfintei Liturghii, s-au evidentiat sensurile Sfintei Cruci, incurajandu-se credinciosii in a-si duce fiecare crucea, cu rabdare si nadejde, cerand ajutorul lui Dumnezeu. Totodata, credinciosii au fost indemnati sa participe in continuare la colecta Fondului Central Misionar, multumindu-le celor care au facut-o deja. La sfarsitul slujbei corul credincioaselor din parohia au interpretat cantari si pricesne specifice cinstirii Sfintei Cruci.
Se încarcă
0%
Se încarcă
se încarcă...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...