BINECUVÂNTAREA SFÂNTULUI GHEORGHE LA PRĂZNUIREA LUINoutati
01-06-2016 20:58
În ziua de prăznuire a Sfântului Gheorghe, a anului 2016, biserica parohială a fost împodobită cu mulţime de credincioşi, veniti cu evlavie să-l cinstească pe ocrotitorul lor spiritual. Programul liturgic a început din ajunul sărbătorii, prin săvârşirea Vecerniei unită cu Litia, seara de priveghere în cinstea Sfântului Gheorghe continuând cu citirea acatistului acestuia. Ziua praznicului a început cu săvârşirea Utreniei, urmată de Dumnezeiasca Liturghie săvârşită în sobor şi s-a încheiat cu slujba Parastasului pentru ctitori. După rostirea panegiricului în cinstea Sfântului Gheorghe, de către părintele paroh, toţi credincioşii prezeniţi au primit pacheţele cu alimente, pregătite de comitetul parohial.