A doua zi de Paşti la Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din CălăraşiNoutati
13-04-2015 03:12
Luni, 13 aprilie 2015, a doua zi de Paşti, Preasfinţitul Părinte EpiscopVincenţiu s-a aflat în mijlocul credincioşilor din municipiul Călăraşi, unde asăvârşit Sfânta Liturghie arhierească în biserica „Sfântul Mare MucenicGheorghe”.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au slujit preacucerniciipărinți consilieri: Manuel Rusu, Daniel Florin Enașcu, Florin Ionescu șiNicușor Silviu Dascălu, preacucernicul părinte protopop Ramon Eugen Ilie,preoţi şi diaconi.

La momentul predici Preasfinţia Sa a rostit un cuvânt de învăţătură despre darurilepe care le-am primit la Învierea Mântuitorului, despre calitatea noastră de fiiai lui Dumnezeu, despre mărturisirea pe care o facem în salutul „Hristos aÎnviat!” de participanți la Învierea lui Iisus Hristos.

La sfârșitul slujbei toți credincioșii au fost binecuvântați și au primitPastorala Preasfinției Sale la Praznicul Învierii Domnului.